Z wizytą w Czarcim Młynie – Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój to miejscowość, która leży na południu Polski w Górach Izerskich. Miasto znajduje się bardzo blisko granicy z Czechami, toteż jest chętnie odwiedzane również przez naszych zagranicznych sąsiadów. Słynie przede wszystkim z tego, że ma status uzdrowiska, ale warto wiedzieć, że znajduje się tu wiele niezwykle interesujących i pięknych zabytków.

Miejscem szczególnie wartym odwiedzenia jest Czarci Młyn. Wybudowano go pod koniec XIX wieku i funkcjonował jako młyn wodny. Co najważniejsze, zachowało się oryginalne wyposażenie tego budynku. Kilka lat temu młyn przechodził remont i uruchomiono przede wszystkim wodne koło. Istotne jest również to, że miejsce stało się szczególnie przyjazne dla turystów. Jest ono otwarte przez cały rok. W Czarcim Młynie mieści się bardzo ciekawe Muzeum Chleba, na które składają się trzy sale: Chlebowa, Technologiczna oraz Historyczna. Można podziwiać tu przede wszystkim wspaniałe urządzenia młyńskie, a także piekarskie np. silosy, śrutownik, gniotownik, sortownik, wialnia zbożowa itd. Warto wiedzieć, że właśnie w tym muzeum znajduje się czynny piec chlebowy, który liczy sobie już sto lat. To już ostatnie takie urządzenie, które jeszcze istnieje. Powstało w firmie Alwina Michela. Zresztą wiele urządzeń w młynie nadal działa, a ich wydajność wynosi 1,5 tony mąki dziennie. Można tu również produkować kaszę manną i otręby. Turyści mają okazję skosztować wypiekanego w tym młynie chleba. Będąc w muzeum, można także poznać niezwykle ciekawą legendę związaną z tym miejscem. Podobno pewien młynarz zawarł pakt z diabłem i dzięki temu znalazł żonę oraz stał się bogaty. Oczywiście nie skończyło się to dla niego dobrze, bowiem porwano go do piekła, a jego wspaniały młyn spłonął od uderzenia pioruna. Wkrótce na miejscu tamtego wybudowano właśnie Czarci Młyn. Trzeba uważać, bowiem diabeł może powrócić i znów chcieć pokusić kogoś obietnicami o bogactwie, miłości i szczęściu.

Z pewnością Czarci Młyn zrobi ogromne wrażenie na każdym turyście, toteż będąc w Świeradowie-Zdroju koniecznie trzeba się do niego wybrać. Ciekawych miejsc zresztą tu nie brakuje, toteż do Świeradowa trzeba przyjechać na dłuższy czas i skorzystać z tego, co oferuje rozbudowana baza noclegowa. Rezerwacji miejsc do spania można dokonać przez internet. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło: „noclegi Świeradów Zdrój”, a otrzymamy wiele ofert proponowanych przez tutejsze hotele, hostele, pensjonaty czy kwatery prywatne (ewentualnie sprawdzić tutaj ). Każdy z pewnością znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>