Religijne oblicze Tylicza

Malutka wieś położona 6 kilometrów od Krynicy to Tylicz. Czy miałeś pojęcie, że w tym malowniczym regionie można odnaleźć nie tylko spokojne miejsce na odpoczynek, ale również podróż duchową? Miłośnicy architektury zachwycą się kościołem świętego Piotra i Pawła. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że świątynia jest drewniana, co powoduje, że nie sposób się w niej nie zakochać. Wspomniany kościół został zbudowany w 1612 roku za sprawą biskupa Piotra Tylickiego (więcej). Jego architektoniczne walory to przede wszystkim zrębowa konstrukcja o ścianach oszalowanych poziomo. Prawdziwe serce świątyni ukazuje jej wnętrze zaprojektowane z jedną nawą, prezbiterium z trójkątnymi wejściami oraz przylegającą zakrystią. Esteci i miłośnicy sztuki zachwycą się ścienną polichromią o motywach ornamentalnych i figuralnych, autorstwa K. Morwaya i K. Puchały. Warte uwagi jest dokładne zwiedzenie prezbiterium, w którym umiejscowiony jest obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. „Matka Boska Tylicka” pochodząca z XVI wieku do dnia dzisiejszego zachwyca wielu turystów. Ze względu na kameralny wystrój drewnianego kościółka i dosyć nietypowe umiejscowienie go w tylickiej wsi warto trochę dłużej pozostać w tym sakralnym uniesieniu. W kościele zachowała się ambona, chrzcielnica oraz barokowe organy pochodzące z XVIII wieku.

Oddając się urokom tylickiego sanktuarium warto zastanowić się czy nie przyjechać tu na dłużej i nie skorzystać z bazy noclegowej (wykaz – Tylicz noclegi). Należy wspomnieć jeszcze, że kościół świętych Piotra i Pawła jest jednym z elementów szlaku architektury drewnianej na trasie w regionie krynicko-gorlickim. Tym samym godne uwagi są inne obiekty tego szlaku – na pewno ukażą piękno i niepowtarzalność tego regionu. Duchowa wędrówka zaczyna się w naszej głowie. Jednak nic tak nie relaksuje i nie odpręża jak połączenie wysiłku fizycznego z wrażeniami estetycznymi. Aktywny wypoczynek na łonie natury w małej, polskiej wsi stwarza idealne warunki do realizacji tych marzeń. Raz na jakiś czas warto zostawić swoje myśli daleko od domu i po prostu wyruszyć w mniej popularne miejsca, które pozwolą nam poznać naturalne piękno. Religijne oblicze Tylicza nie jest oczywiste dla każdego, jednak warto posłuchać głosu serca i udać się w duchową wędrówkę dla samego siebie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>