Największe polskie sanktuarium w Częstochowie

Dlaczego Częstochowa?

Na pierwszy rzut oka niewielka powiatowa Częstochowa nie wydaje się wielką konkurencją dla ogromnej Warszawy czy Krakowa. Jednak fenomen tego miejsca nie tkwi wcale w takich detalach jak lokalizacja, baza noclegowa czy znaczenie geograficzne, lecz w historii tego miejsca, sięgającej końcowych dekad czternastego wieku. Jednak tym, co najbardziej wpłynęło na obraz Częstochowy jako miasta świętego, do którego pielgrzymują rok rocznie miliony turystów, są wydarzenia z okresu potopu szwedzkiego, a więc drugiej połowy siedemnastego wieku. To właśnie sławna obrona klasztoru na Jasnej Górze zaważyła w dużym stopniu na losie całej wojny i doprowadziła finalnie do ogromnego narodowego zrywu. Przez pewien czas Częstochowa traktowana była jak druga stolica Polski, jednak w ostatnim stuleciu jej znaczenie zmalało (albo utrwaliło się) do samego aspektu religijnego. Dzisiaj w Częstochowie odbywają się ważne uroczystości kościelne, a w sierpniu miasto przeżywa prawdziwe oblężenie pielgrzymów, co rodzi pewne problemy logistyczne.

Kłopotliwe noclegi

Mimo że znacząca większość przybywających wtedy do miasta pielgrzymów opuszcza je nawet tego samego dnia, spora grupa decyduje się na pozostanie tutaj przez noc albo nawet na kilka kolejnych dni. W rezultacie więc wynajmują noclegi w Częstochowie – jeśli to możliwe, w miejscach zlokalizowanych najbliżej klasztoru. Nie jest to mały wydatek, ponieważ zwłaszcza od trzynastego do szesnastego sierpnia ceny potrafią być tam nawet o połowę większe niż zazwyczaj, ale większy problem stanowi… brak noclegów. Obłożenie turystów i pielgrzymów jest tak wielkie, że jeśli nie zarezerwujemy sobie pokoju wcześniej, możemy zapomnieć o noclegu w pobliżu klasztoru. Bez większych problemów powinniśmy za to znaleźć miejsce do spania w dalszych dzielnicach miasta lub w sąsiednich miejscowościach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>