Miejskie koszalińskie zabytki, zapomniane wsie, niezwykłe rzeźby

Wielu osobom Koszalin kojarzy się z morzem, w rzeczywistości jednak leży 11 km od wybrzeża Bałtyku, oddzielony od niego jeziorem Jamno [informacje➨Wikipedia]. Jednakże wybrać się możemy na plażę chociażby do pobliskiego Mielna, Łazów czy Dąbek. Samo miasto natomiast, będące kulturalnym i gospodarczym centrum regionu, zapewnia wiele atrakcji.

W Koszalinie jest wiele wartych uwagi miejsc. Znajdziemy tutaj zabytki średniowieczne, takie jak katedra Niepokalanego Poczęcia NMP, gotycka kaplica św. Gertrudy oraz pozostałości murów miejskich, wybudowany w XV wieku tzw. Domek Kata, w którego wnętrzach dzisiaj znajduje się siedziba jednego z działających w mieście teatrów czy też XVI-wieczna kamienica pełniąca dziś rolę Pałacu Ślubów. Do najciekawszych miejsc należy także Pałac Młynarza – zespół dawnego miejskiego młyna z budynkiem mieszkalnym, wybudowany w XIX wieku, gdzie dzisiaj znajduje się Muzeum w Koszalinie. Warto wybrać się również do skansenu przy ul. Młyńskiej. Prezentuje on zabytki kultury jamneńskiej – mieszkańców dawnych wsi Jamno i Łabusz, które całkowicie opuszczone zostały w trakcie przesiedleń po II wojnie światowej. W starych chatach o szachulcowej konstrukcji, przeniesionych tutaj z innych wsi, zobaczyć możemy charakterystyczne elementy zdobnicze i stroje, w których przeplatały się wpływy słowiańskie, niemieckie i holenderskie, wyposażenie dawnych warsztatów, zagrody, karczmę. Kilkukrotnie odbywają się tutaj jarmarki i inne plenerowe imprezy przybliżające ludową kulturę regionu – zarówno tę opuszczoną i zapomnianą, jak i ciągle żywą.

Warto wybiec i do czasów nowożytnych i przyjrzeć się dziełu jednego z największych i najoryginalniejszych współczesnych rzeźbiarzy – Władysława Hasiora – w Koszalinie. Przy zbiegu ulic Jana Pawła II, Juliana Fałata i Gdańskiej, obok budynków Politechniki, zobaczyć można Płonące Ptaki. Ciąg skrzydlatych figur umieszczonych na konstrukcjach przypominających jednocześnie rydwany i pługi powstał jako hołd „Tym, co walczyli o polskość i wolność” – awangardowy artysta w swoich rzeźbach zawsze unikał dosłowności, stawiając na monumentalne i zaskakujące przy tym formy.

Koszalin ma wiele więcej ciekawych miejsc i obiektów. Nie tylko podczas szczytu wakacyjnego sezonu skorzystać można z oferty placówek kultury, jak i festiwali, ponadto fani sportu znajdą dla siebie rozmaite możliwości, od żeglugi po jeziorze Jamno, przez trasy rowerowe, po wizytę w aquaparku. Baza noclegowa składa się z apartamentów, różnorodnych hoteli i ośrodków spa, jak też mniejszych obiektów oferujących noclegi [Koszalin noclegi ➨ Meteor]. Koszalin pozwala połączyć wielkomiejską wygodę z bliskością morza, nad które wybrać się można w każdej chwili i niezależnie od pory roku i pogody.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>