Kościół św. Stanisława w Siedlcach

Dogmaty wiary są indywidualną sprawą każdego z nas. Powinniśmy szanować swoje poglądy niezależnie od tego czy wierzymy w coś czy nie. W obecnej sytuacji politycznej nie ma się co oszukiwać – kościół może poczuć się swobodniej. Zmieniają się poglądy, podejście, sposób przekazywania informacji czy przekazywania tak zwanego „słowa bożego”. Są jednak części tej kultury, które się nie zmieniły i nie zmienią. Kiedy widzimy jak na naszych oczach przekształca się cała infrastruktura miast – baza noclegowa, budynki, akademiki, bloki mieszkalne, a nawet restauracje, to dobrze jest mieć jakiś pewny punkt, którym może być na przykład Kościół.

Kościół świętego Stanisława jest przykładem wielkiego architektonicznego dzieła. Znajduje się on niedaleko ulicy Floriańskiej tuż przed ratuszem. Został on wybudowany z inicjatywy księcia Kazimierza Czartoryskiego, a jego styl to barok i klasycyzm. Powstał w latach 40. XVIII wieku. Stanowił on urozmaicenie wschodniej pierzei siedleckiego rynku. Był to pierwszy murowany kościół w mieście. Wcześniej znajdował się tu mniejszy, drewniany kościółek. Została dobudowana duża fasada, projektował ją Stanisław Zawadzki, a koszty poniosła Aleksandra Ogińska. Wewnątrz to typowy barok, świątynia została zbudowana na wzór bazyliki, czyli budynku z trzema nawami. Fasada składa się z dwóch kondygnacji, a na nich znajduje się balkon. Jeżeli chodzi o cechy charakterystyczne wnętrza to warto zwrócić uwagę na obrazy ewangelistów, które można zobaczyć w prezbiterium. Jeżeli chodzi o boczne ołtarze to mamy okazje zobaczyć tam dzieła samego Czechowicza. W otoczeniu kościoła znajduje się plebania z okresu późnego już baroku, która powstała w 1768 roku. Jak donoszą zapiski zaprojektował ją Zygmunt Daybal. Przez jakiś czas była nawet siedzibą Aleksandry Ogińskiej. Później była miejscem, w której znajdowała się poczta i trybunał.

Każdy ma swoje poglądy jeżeli chodzi o wiarę, jednak nawet ci niezbyt bogobojni powinni zobaczyć kościół choćby z samych względów architektonicznych. Siedlce, trzeba przyznać, są bardzo dobrze przygotowane na przyjęcie turystów. Zaplecze noclegowe przypadnie każdemu do gustu (sprawdź tutaj). Warto więc wybrać się tu i samemu sprawdzić jakie wrażenie robi kościół św. Stanisława w Siedlcach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>