Kameralne oblicza Polski: Krzyżowa

Krzyżowa jest maleńką wsią, umiejscowioną na terenie województwa śląskiego, w powiecie żywieckim oraz w Gminie Jeleśna. Atutem jej jest to, że znajduje się w urokliwym Beskidzie Żywieckim [więcej: Beskid Żywiecki] w dolinie potoku o nazwie Krzyżówka, na wysokości 480-800 metrów n.p.m. Nazwa pochodzi od drogi krzyżowej, która była w tym miejscu jeszcze przed założeniem osady. Inne źródła podają, że wywodzi się od rodu Krzyżowskich, którzy byli jej założycielami. Jeszcze w XIX wieku osada była niezależną gminą i dysponowała pieczęcią, na której widniało wzgórze z pięcioma krzyżami.

Krzyżowa to kameralna miejscowość, praktycznie przez mało kogo znana – poszukiwacze szumnych atrakcji mogą zostać spłoszeni przez dominujący tutaj spokój, ale amatorzy ciszy znakomicie się we wsi odnajdą i docenią jej urodę. Baza noclegowa [więcej: noclegi Krzyżowa] to zazwyczaj gospodarstwa agroturystyczne lub kwatery prywatne. Kwatery mają tu mocno rodzinny wymiar, warto jest je połączyć z lokalną kuchnią.

Co warto zobaczyć w Krzyżowej?
Ciekawym miejscem jest bez wątpienia kościół pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. W drugiej dekadzie XX wieku ksiądz Franciszek Żak przyczynił się do zbiórki funduszy na budowę świątyni, przeznaczonej dla wiernych z Krzyżowej, Korbielowa oraz Krzyżówek. Zdecydowana większość środków finansowych pochodziła ze sprzedaży lasów – uzyskano wtedy kwotę stu tysięcy złotych. Kaplica zaczęła funkcjonować jeszcze przez II wojną światową, ale budowa kościoła została ukończona dopiero w latach powojennych. W świątyni był Karol Wojtyła – przyjechał tu z wizytacją jeszcze jako kardynał. Plebania została pobudowana w latach 70. XX wieku. W latach tych przy kościele odkryta została mogiła żołnierza austriackiego. Na wiernych Trójca Święta zsyła promienie łaski (dzieło pochodzi z początku XXI wieku).

Śladem Mizia
Turyści bardzo chętnie odwiedzają nieco oddaloną od wsi (8,5 km) Halę Miziową – jej nazwa ma związek z rodem Mizia z Korbielowa, który był jednym z trzydziestu współwłaścicieli polany na stoku Pilsko. Pilsko jest drugą pod względem wysokości górą w Beskidzie Żywieckim. Na Hali znajduje się Schronisko, zresztą najwyżej położone w Polsce (1330 metrów n.p.m). Schronisko jest z lat 30. XX wieku, jednakże o planach jego powstania mówiono już na początku XX wieku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>