Chwila wytchnienia w gminie Sława

Na zachodnim krańcu Polski na Pojezierzu Sławińskim leży mało znana gmina, która charakteryzuje się sporymi walorami przyrodniczymi i rekreacyjnymi. Wczasowicze, którzy przyjeżdżają do Sławy, położonej nad jeziorem o podobnej nazwie, spędzają tu zwykle bardzo udany urlop, korzystając z możliwości relaksu i aktywnego wypoczynku, których w okolicy nie brakuje. Czeka tu na nich zarówno niezła infrastruktura turystyczna, jak i rozmieszczona nad brzegami akwenu lokalna oferta noclegów.

Piękne Jezioro Sławińskie zaprasza przede wszystkim miłośników sportów wodnych. Dzięki portom i wypożyczalniom sprzętu wodnego można popływać tu na łodzi, rowerku wodnym, kajaku oraz jachcie. Da się tu uprawiać nawet windsurfing. Z kolei na miłośników plażowania oczekuje tu piaszczyste kąpielisko, otoczone kafejkami, zjeżdżalniami oraz innymi obiektami gastronomicznymi i wypoczynkowymi. Wprawdzie tutejsza woda nie jest krystalicznie czysta, ale dopuszcza się w niej kąpiele. Specyficzna rzeźba okolicy została ukształtowana przez działalność lodowca, który pozostawił to po sobie charakterystyczne morenowe wzgórza, pomiędzy którymi leżą zarówno małe jeziorka, jak i bagniste oczka i kotlinki.

Większość pagórków porasta gęsty las, oparty na drzewach iglastych. Warto także zwrócić uwagę na typowe głazy narzutowe, przywleczone tu przez czoło lodowcowe. Największe z nich uzyskały miano pomników przyrody i stanowią atrakcję turystyczną. Warto przejść się po okolicy, aby zobaczyć urozmaicone i atrakcyjne krajobrazy w okolicach akwenu. W gminie Sława wytyczono parę tras turystycznych, zarówno rowerowych, jak i wędrownych. Prowadzą one przez rejony o sporej wartości przyrodniczej i widokowej, które szczycą się stanowiskami unikalnej roślinności bagiennej, grupami polskich storczyków oraz żeremiami bobrów. Ta unikalna flora wiąże się ściśle z ukształtowaniem terenu oraz właściwościami klimatycznymi i kwaśnym podłożem torfowym. Tutejsze szlaki przecinają także stare, malownicze wioski.

Turystom, którzy spędzają tu noclegi gmina Sława ma sporo do zaoferowania. Do ich dyspozycji oddano tu kąpielisko, szereg ośrodków wczasowych, przystanie i wypożyczalnie sprzętu, atrakcyjny pomost i deptak, oraz wyznaczono trasy dla piechurów i rowerzystów. Warto więc wybrać się na Pojezierze Sławińskie, aby wypocząć na wspaniałych terenach polodowcowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>