Chłapowo i Nadmorski Park Krajobrazowy

Chłapowo to nadmorska wieś rybacka, położona w województwie pomorskim. Jest idealnym miejscem na aktywny wypoczynek nad Bałtykiem, gdyż znajduje się w sąsiedztwie nadmorskich kurortów, takich jak Jastrzębia Góra, Władysławowo czy Puck. Stosunkowo niewielka odległość między Chłapowem a powyższymi miejscowościami sprawia, iż ten spokojny, nadmorski obszar jest niezwykle atrakcyjny dla turystów z całej Polski. Nadmorska część Chłapowa podlega Nadmorskiemu Parkowi Krajobrazowemu. Przebywając w Chłapowie warto zwiedzić okoliczne miejscowości oraz pospacerować właśnie po nadmorskim parku.

Park utworzony został w 1978 roku jako czwarty park krajobrazowy w Polsce i obejmuje ochroną pas nadmorski od Białogóry aż po Mierzeję Helską, Zatokę Pucką i jej zachodnie wybrzeże. Celem powołania Nadmorskiego Parku Krajobrazowego była przede wszystkim ochrona wyjątkowego, malowniczego i unikalnego w Polsce nadmorskiego krajobrazu wraz z całym bogactwem przyrodniczym i kulturowym. Chronione są cztery typy nadmorskiego krajobrazu, mianowicie klifowy, wydmowy, zalewowy i nizinno–torfowiskowy. Połowa parku porośnięta jest lasem, w większości sosnowym, z kolei na przylądku Rozewie znajduje się rezerwat buków. Sam Park ma 188 kilometrów kwadratowych powierzchni, zaś jego otulina to 175,4 kilometrów kwadratowych.

W Nadmorskim Parku Krajobrazowym znajduje się dziewięć rezerwatów przyrody. Nazwy tych rezerwatów przyrody to: Beka, Białogóra, Dolina Chłapowska, Helskie Wydmy, Mechelińskie Łąki, Piaśnickie Wydmy, Przylądek Rozewski, Słone Łąki, Widowo. Z kolei rezerwaty przyrody występujące na terenie otuliny parku to: Babnica, Bielawa, Długosz Królewski w Wierzchucinie, Moroszka Bielawskiego Błota, Woskownica Bielawskiego Błota i rezerwat przyrody Zielone. Każdy miłośnik przyrody będzie z całą pewnością zachwycony tak liczną ilością rezerwatów. Na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego znajdziemy także pomnik przyrody nieożywionej Dwunastu Apostołów. Pomnik ten znajduje się na terenie puckiego osiedla Rozgard, w pobliżu klifu puckiego. Jest to grupa wypłukanych przez sztorm głazów narzutowych, z czego największy z nich ma obwód 7,2 m i wysokość 1,6 m. Zawiedzeni nie będą także miłośnicy fauny. Występują tu licznie mewy, można podziwiać także myszołowy oraz bataliony. W wodach przybrzeżnych z kolei pełno jest glonów, mięczaków oraz skorupiaków.

Na terenie Parku turyści mogą korzystać z licznych ścieżek przyrodniczych i szlaków turystycznych, które zachęcają do długich spacerów i wędrówek. Chcąc zwiedzić Nadmorski Park Krajobrazowy warto na bazę noclegową wybrać właśnie Chłapowo. Infrastruktura noclegowa jest tutaj rozbudowana i liczy co najmniej kilkadziesiąt miejsc noclegowych, poczynając od gospodarstw agroturystycznych, kwater prywatnych, poprzez pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe. Luksusowe pensjonaty z bogatą ofertą dodatkowych atrakcji zadowolą nawet najbardziej wymagających wczasowiczów, z kolei turyści którzy pragną spokoju i bliskości natury mogą skorzystać z agroturystyki. W miejscowości tej można zatrzymać się również u gospodarzy na kwaterach prywatnych. Szukając noclegu warto jeszcze przed wyjazdem przeglądnąć aktualne oferty znajdujące się w internecie, które są dostępne pod hasłem “noclegi Chłapowo”. Z pewnością wypoczynek wśród takich okoliczności przyrody spełni wymagania nawet najbardziej wybrednego turysty.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>