Bory Tucholskie – ocean zieleni na lądzie

Bory Tucholskie to ocean zieleni na lądzie, zajmujący powierzchnię bliską 2500 km2. Ocean ten rozpościera się w województwie kujawsko-pomorskim i pomorskim, jest przecinany przez dorzecze Brdy i Wdy oraz liczne jeziora, chociażby wchodzące w skład Pojezierza Kaszubskiego. Bory niegdyś mogły pochwalić się tym, że w ich składzie dominowały lasy sosnowe i bukowe. Obecnie są to przede wszystkim lasy sosnowe, wydzielające olejki eteryczne o niesamowitych właściwościach oczyszczających drogi oddechowe ludzi, co ma szczególne znaczenie dla mieszkańców miast o wysokim stopniu uprzemysłowienia i zanieczyszczenia powietrza.

Przekraczając granice Borów człowiek musi liczyć się z tym, że pozostawia za sobą XXI wiek i jest skazany na „sam na sam” z dziką przyrodą. Każdego roku obradzają w owoce runa leśnego. Osoby pałające się zbieractwem będą usatysfakcjonowane efektami takiej zbiórki – efekt ten będzie budzić zazdrość znajomych i sąsiadów, zwłaszcza, że domowe przetwory zawsze są najsmaczniejsze i najzdrowsze. Nie ma tutaj powiedzenia charakterystycznego dla lasów podmiejskich: „więcej zbierających niż grzybów”. Jedyne na co trzeba uważać to kleszcze i komary – wystarczy zachować podstawowe leśne BHP, by pobyt w lasach nie przemienił się w bolączkę.

W miejscowości Krzywogoniec została utworzona tematyczna Wioska Grzybowa. Każdy może skorzystać z suszarni do grzybów. Każdego roku organizowane jest „Święto Grzyba”, podczas którego zarówno ludność miejscowa jak i przyjezdni mogą cieszyć się smakiem wyśmienitych potraw z grzybów, a także podziwiać wykonane specjalnie na te okazję przedmioty w kształcie grzyba. W Borach Tucholskich znajdują się Kamienne Kręgi. Nadleśnictwo Czersk może pochwalić się dwunastoma kręgami, których funkcja do tej pory nie została wyjaśniona. Kamiennym Kręgom w Odrach towarzyszą też kurhany, najprawdopodobniej będące cmentarzyskiem Gotów. Kręgi powstały w okresie pomiędzy I a III wiekiem n. e. Być może były świętym miejscem dla ludów, które wówczas zamieszkiwały te tereny. Ich historia jest nieznana, gdyż chrystianizacja Polski niosła ze sobą miecz, który wybił w pień wszystkich tych, którzy pamiętali o dawnych religiach i tradycjach. Baza noclegowa (Noclegi) coraz częściej gości osoby pragnące rozwikłać tajemnice z czasów rzymskich. To też podróż przez wieki, która może dać zaskakujący rezultat.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>